Pages Navigation Menu

Serwis feng shui przedstawia artykuły, porady tworzone dla osób, które chcą zapoznać się z chińską geomancją. Podstawami feng shui w biznesie lub tworzeniu zdrowej przestrzeni domu, mieszkania. Niektóre porady, przemyślenia różnią się od ścisłych zasad przedstawianych w książkach niemniej jednak należy zdać sobie sprawę z faktu, iż mieszkamy w Polsce. Kraju, który znajduje się na tej samej kuli ziemskiemu, co Chiny niemniej jednak na innej szerokości i długości geograficznej. Należy wziąć to pod rozwagę, ponieważ każde miejsce posiada swoje własne, odmienne od innych oddziaływanie, które buduje klimat, charakter mieszkańców. Autorem serwisu jest Mirosław Mazur

Aranżacja salonu

Aranżacja salonu

Według zasad sztuki feng shui pokój gościnny przez niektórych nazywany salonem nie jest uważany za ten pokój, który jest największy. Przeprowadzając aranżację pokoju gościnnego zwracamy uwagę na elementy dekoracyjne, które mają wzbudzić zachwyt gości, lecz nie będzie on gościnnym pokojem, gdy nie będziemy tam przyjmować gości. Czyż nie jest to proste.

Okazuje się czasami, że częściej goście przesiadują w kuchni w miejscu małej jadalni a pokój gościnny jest zamknięty. Czasami jest on przewidziany jako miejsce do spotkań rodzinnych. Święta czy urodziny ożywając na pewien czas.

aranżacja salonu „Dekoratornia”

Ostatnio promowana idea otwartych przestrzeni w tym również salonu połączonego z kuchnią czy nawet przedpokojem dotyczy głównie tych części domu, z których rodzina wspólnie korzysta w ciągu dnia. Aranżacja salonu i połączenie tego pomieszczenia z innymi jest jak najbardziej słuszna, ponieważ zbliża ona rodzinę. Nikt nie zamyka się w osobnych pokojach i choćby nawet ktoś z piętra zszedł do kuchni przygotować sobie przysłowiową kanapkę będzie miał kontakt wzrokowy z innymi domownikami. Właśnie o to chodzi, ponieważ ognisko domowe to wspólnota be granic. Decyzja o połączeniu pomieszczeń najczęściej zapada przy urządzaniu otwartej kuchni z jadalnią. Mieszkańcy takiej przestrzeni kierują się w tym przypadku, nie tylko chęcią posiadania ciekawego wnętrza, ale również względami praktycznymi i wygodą.

Powszechnym elementem wnętrza salonu jest telewizor oraz inne sprzęty, służące do odtwarzania dźwięku i obrazów. Obecnie dużą popularnością cieszą się zestawy tzw. kina domowego, złożone z telewizora, odtwarzacza DVD i innych elementów odpowiednio rozmieszczonych we wnętrzu. Aranżując salon z telewizorem i zestawem kina domowego można wybrać jeden z dwóch sposobów kreowania wnętrza. Pierwszy polega na mocnym akcentowaniu sprzętu i sprawia, że technologiczny design współczesnych urządzeń, decyduje o charakterze wnętrza. Inne rozwiązania polegają na ukryciu elementów RTV w specjalnie przygotowanych wnękach ściennych pozostawiając tylko to, co nam jest niezbędne.

część salonu z telewizorem

część salonu z telewizorem

Takim przykładem aranżacji salonu ukazuje zdjęcie, które przedstawia moją własną część salonu z pomalowaną ścianą na intensywny kolor czerwony razem z telewizorem. Znajduje się na niej znak graficzny [symbol] którego charakter i funkcję pozostawię dla siebie. Jak widać wygląda to schludnie i prosto, ponieważ właśnie chodziło mnie o uzyskanie takiego właśnie efektu – prostoty, która jest dla mnie najefektowniejsza.

Oczywiście feng shui dokładnie określa gdzie i w jakim miejscu powinien się znaleźć salon w domu (kierunek geograficzny) niemniej jednak najlepiej jest, jeżeli znajduje się on zaraz blisko wejścia do domu. Natomiast niedopuszczalne jest, aby po otwarciu drzwi wejściowych od razu znaleźć się w pokoju gościnnym. Oglądając różne filmy amerykańskiej produkcji bardzo często widzimy, że właśnie tak jest, lecz jest to oczywiście związane z ich kulturą i nawykami. Najlepiej jest jednak, aby do salonu prowadził mały przedpokój lub hol, aby można było przejść pewien odcinek drogi zanim znajdziemy się w salonie. Oczywiście mijając po drodze kuchnię, ponieważ to tam zanosimy zakupy. Zanim jednak dotrzemy do salonu musimy jednak wspomnieć o podłodze, ponieważ jest ona nieodzownym elementem każdej przestrzeni, lecz wybór nie jest już taki prosty jak by się to mogło wydawać.

Podłoga, jako jeden z najważniejszych elementów wnętrza, w istotny sposób kształtuje indywidualny charakter przestrzeni. Podłoga w kuchni wykonana z płytek ceramicznych ułatwia nam wykonywanie czynności związanych z funkcją pomieszczenia – czyli utrzymaniem czystości. Przeprowadzając aranżację salonu zastanówmy się jednak nad właściwym doborem materiału na podłogę, ponieważ może się okazać, że woskowane deski podłogowe ni jak nie da się utrzymać w czystości. Czy ktoś taką podłogę jeszcze stosuję? – śpieszę z odpowiedzią? Tak – spotkałem się z taką i była taka podłoga utrapieniem pani domu. Układ różnej posadzek w czytelny sposób dzieli przestrzeń, co jest szczególnie ważne, gdy salon jest połączony z kuchnia. Obecnie bardzo często stosuje się w salonach tak jak i innych pomieszczeniach panele podłogowe lub kafelki ceramiczne. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala to na szybkie sprzątniecie takiego salonu. Tutaj jedna uwaga.

Energia „Chi” po takich błyszczących i śliskich pomieszczeniach przemieszcza się bardzo szybko, dlatego w niektórych miejscach dla równowagi można położyć dywan, aby taki przepływ spowolnić. Zbyt szybko przemieszczająca się energia nie jest wskazana szczególnie, gdy na wprost drzwi znajduje się okno (czasami jest to okno od podłogi do sufitu), przez które wszystko wylatuje na zewnątrz. Tamtędy również wylatują pieniądze, dlatego o takiej przestrzeni mówi się ze jest to „dom dziurawego portfela”

parawan

parawan

Oczywiście feng shui ma na to również radę i takie okno można przysłonić parawanem, który jako przykład jest pokazany na zdjęciu. Został on zaprojektowany przez dekoratorkę wnętrz, z którą współpracuję i jest wykonany ze stali nierdzewnej z piaskowanymi okienkami wewnątrz. Widoczny jest również czerwony ideogram, którego zadaniem jest odpychanie energii i wtłaczanie jej do wewnątrz salonu. Okienka wewnątrz są półprzezroczyste, dlatego mimo przesłony do salonu wpada naturalne światło słoneczne. Parawan wyśmienicie komponuje się z nowocześnie zaaranżowanym salonem. Aranżacja wnętrz to dbałość o szczegóły a pod względem sztuki feng shui zapewnienie swobodnego przepływu energii dzięki której jesteśmy zdrowi i szczęśliwi.

Mirosław Mazur

Zobacz inne wpisy „Aranżacja Wnętrz