Pages Navigation Menu

Serwis feng shui przedstawia artykuły, porady tworzone dla osób, które chcą zapoznać się z chińską geomancją. Podstawami feng shui w biznesie lub tworzeniu zdrowej przestrzeni domu, mieszkania. Niektóre porady, przemyślenia różnią się od ścisłych zasad przedstawianych w książkach niemniej jednak należy zdać sobie sprawę z faktu, iż mieszkamy w Polsce. Kraju, który znajduje się na tej samej kuli ziemskiemu, co Chiny niemniej jednak na innej szerokości i długości geograficznej. Należy wziąć to pod rozwagę, ponieważ każde miejsce posiada swoje własne, odmienne od innych oddziaływanie, które buduje klimat, charakter mieszkańców. Autorem serwisu jest Mirosław Mazur

Pokój gościnny

Feng shui wcale nie mówi o pokoju gościnnym jako o największym z pokoi a raczej o pomieszczeniu, w którym gromadzą się członkowie rodziny. Obecnie w nowych domach pokój gościnny jest największy i ze wszystkich i niejednokrotnie niewykorzystany. Nic też dziwnego, że życie towarzyskie obecnie zamarło.


salon feng shuiAranżacja pokoju gościnnego (salonu) z wykorzystaniem zasad feng shui została przeprowadzona przy współpracy dekoratora wnętrz.

W pokoju gościnnym odbywały się wszystkie rodzinne zgromadzenia i negocjacje, dlatego też miał tak wielkie znaczenie dla sztuki feng shui i życia rodzinnego. Niezależnie od kierunków geograficznych dobrze jest, gdy pokój dzienny jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzi się z przedpokoju lub widzi się go tuż po otwarciu drzwi prowadzących do domu. O kierunkach geograficznych mowa jest w art. „Ba-gua”. Lecz niedopuszczalne jest, aby po otwarciu drzwi wejściowych od razu znaleźć się w pokoju gościnnym. Z tego też wynika, że do pokoju gościnnego powinien prowadzić przedpokój czy hol, ponieważ to my domownicy mamy mieć kontrolę nad gośćmi odwiedzający nasz dom.

Lokalizacja pokoju gościnnego.

Już w fazie rozmieszczania pokoi należy organizować przestrzeń w ten sposób, by pokój gościnny zwany też dziennym znajdował się we właściwym miejscu. Nie jest łatwo jednoznacznie określić, w którym rejonie domu jest najlepsze miejsce na pokój gościnny, ponieważ zależy to od kierunku osadzenia domy i jego drzwi wejściowych. I tak, gdy front domu, czyli Czerwony Feniks, skierowany jest na geograficzne południe, wówczas korzystnie jest, aby okna pokoju dziennego wychodziły właśnie na ten kierunek reprezentowany przez żywioł ognia. Należy pamiętać, że to, co najlepsze dla domu, a więc szczęście, sława i radość płyną z południa – kierunku Czerwonego Feniksa. Ochrona, powodzenie i mądrość płyną ze wschodu – kierunku Zielonego Smoka. Dlatego też uważa się te dwie lokalizacje pokoju gościnnego za najwłaściwsze.
Porywczość, złość i przemoc płyną z zachodu – kierunku Białego Tygrysa, dlatego też taka lokalizacja jest niewskazana. Ponurość i ospałość płyną z północy – kierunku Czarnego Żółwia.

Wielofunkcyjność pokoju gościnnego

Według zasad feng shui nie wszystkie pokoje można łączyć. Połączenie pokoju gościnnego z sypialnia jest niedopuszczalne, lecz niejednokrotnie spotkałem się z takimi przypadkami. Feng shui za niewłaściwe uznaje połączenie pokoju gościnnego z gabinetem (biurem) lub garderobą. Jako serce domu pokój gościnny nie może być połączony z WC, ponieważ życie towarzyskie i rodzinne zamiera przy takim połączeniu. Niestety połączenie z kuchnią jest również niewskazane, ponieważ pokój ten przemieni się z czasem w jadalnię i posiłkami spożywanymi przy telewizorze. Nic też dziwnego, że po pewnym czasie rodzina żyje obok siebie a nie razem. Gdy już zaistnieje taka sytuacja należy wizualnie oddzielić te dwa pomieszczenia, aby móc jednoznacznie stwierdzić odrębność charakteru danych pomieszczeń. Należy w tym celu zastosować dwa różne materiały do ułożenia podłogi tych pomieszczeń oraz zaznaczyć listwą wykończeniową odrębność tych pokoi. Gdy w kuchni zastosujemy terakotę na podłodze to w pokoju gościnnym można ułożyć wykładzinę lub dywan. Wielofunkcyjność można zaznaczyć odmienną kolorystyką ścian lub fakturą tapety. Właściwe jest też zawieszenie na ścianach danego pomieszczenia obrazy o tematyce związanych z charakterem danego pomieszczenia. I tak w kuchni można zawiesić obrazy przedstawiające potrawy na półmiskach a w pokoju gościnnym zdjęcia swoich przodków lub bliskich.

Pokój gościnny – Typ: YANG

Zalecany kolor ścian: Biały, żółty, zielony. Oczywiście kolor ścian należy dobierać zgodnie lokalizacją (kierunkiem) pokoju gościnnego oraz

Typ umeblowania: Gdy salon jest miejscem spotkań towarzyskich to powinien posiadać odpowiednią prezencję. Dlatego też charakter pokoju gościnnego to ciepły, zapraszający i wygodny.

Optymalny sektor domu dla pokoju gościnnego: Centralna część domu

Uwagi: Telewizor nie powinien być głównym elementem wystroju pokoju gościnnego. Ważniejszy jest kominek ładne zdrowe kwiaty i miejsca do siedzenia.

Oczywiście dobre feng shui domu i jakość energetyczna a tym samym odczucia radości i spokoju są związane z osadzeniem budynku na działce. Odpowiednim jego ustawieniem względem kierunków świata a tym samym właściwe wejście do domu uzależnione od daty urodzenia mieszkańców oraz daty rozpoczęcia budowy. Budowanie domu który posiada dobre feng shui zaczyna się od podstaw w fazie projektowania a dopiero później przeprowadza się odpowiednią aranżację pomieszczeń.

Mirosław Mazur