Pages Navigation Menu

Serwis feng shui przedstawia artykuły, porady tworzone dla osób, które chcą zapoznać się z chińską geomancją. Podstawami feng shui w biznesie lub tworzeniu zdrowej przestrzeni domu, mieszkania. Niektóre porady, przemyślenia różnią się od ścisłych zasad przedstawianych w książkach niemniej jednak należy zdać sobie sprawę z faktu, iż mieszkamy w Polsce. Kraju, który znajduje się na tej samej kuli ziemskiemu, co Chiny niemniej jednak na innej szerokości i długości geograficznej. Należy wziąć to pod rozwagę, ponieważ każde miejsce posiada swoje własne, odmienne od innych oddziaływanie, które buduje klimat, charakter mieszkańców. Autorem serwisu jest Mirosław Mazur

Sklep

Sklep

Feng shui w sklepie oferuje liczne możliwości przyciągnięcia bogactwa, powodzenia lub szczęścia. Oczywiście oferuje możliwości (nie zapewnia) a możliwości wzrastają wraz ze zmianami, jakich dokonujemy w swojej przestrzeni. Sklep jest tylko przykładem i wskazaniem, dlaczego w niektórych miejscach widzimy przysłowiowy „ruch w interesach” a w innych „zionie” on pustką. Będąc chwilę za granicą postanowiłem zrobić parę zdjęć sklepów, które wizualnie ukażą problem, o którym jest mowa w tekście.

witryna sklepowaZmiany w przestrzeni zawsze wywołują zmiany (chociażby w naszym nastawieniu do życia lub tego, co robimy) i gdy zostaną dokonane w określonym czasie chcąc skorzystać z możliwości danej przestrzeń nie powinniśmy się dziwić, że jest lepiej. Zawsze jest inaczej niż dotychczas. Zakładając nowy garnitur czujemy się inaczej. Nowa sukienka wywołuje zadowolenie a wygodniejsze łóżko spokojniejszy sen. To są nasze odczucia, ale znajomy widząc nas w nowym ubraniu ma również swoje własne. To samo dzieje się, gdy przechodzimy obok sklepu. Niektóre witryny sklepowe zachęcają do tego, aby zajrzeć do sklepu a inne nie. Niektóre od razu wzbudzają nasze zaufanie Myślimy wówczas „tak, tutaj mogę zrobić zakupy” Jadąc samochodem instynktownie omijamy zajazdy, które nie wzbudzają naszego zainteresowania i wolimy „nadłożyć” drogi, aby znaleźć taki, który będzie nam odpowiadał. Czasami jest to błąd, ponieważ w bardziej „obskurnym” naszym zadaniem lokalu potrawy smakują lepiej niż w tych bardziej wystawnym. Niemniej jednak dokonaliśmy wyboru tak jak każdy inny. Czy tutaj kryje się jakiś magiczny sekret, który przyciąga większą liczbę ludzi do danego miejsca, czy jest to zwykły przypadek? Potocznie mówi się, że jemy oczami, ponieważ zanim potrawę skonsumujemy widzimy jak ona wygląda i oceniamy jej zawartość poprzez to, co zobaczymy. Biorąc pod uwagę aspekt wizualny jasne się staje, dlaczego niektórzy z was staną przed sklepową witryną i wejdą do środka.

wystawa sklepuProszę zauważyć że aranżacja sklepu nie jest przypadkowa. To już jest duży sukces, gdy klient zachęcony wystawą sklepową (czyli tym co zobaczy) będzie chciał poświecić swój czas aby do was zajrzeć. Niestety niektórzy właściciele sklepów robią wszystko, aby zasłonić widok wnętrza sali sprzedażowej poprzez naklejanie na nich reklam, które zasłaniają widok. Problem jest jeszcze większy, ponieważ najczęściej znajduje się tam reklama obcej firmy a nie waszej. Budujecie w ten sposób markę firmy, jaką reklamujecie zasłaniając widok tego, co sprzedajecie. Proszę się nie dziwić że w innych sklepach jest większy ruch. Zaglądając do środka każdy oceni czy warto tutaj wejść czy też nie.

Co na to sztuka feng shui sklepu: każda blokada przyczynia się do zatrzymania ruchu w danym miejscu. Tak jakbyśmy postawili tamę na rzecze a jak wiemy woda stojąca to stagnacja. Woda będąca w ruchu przysporzy nam powodzenia, ponieważ przepływ to ruch a w omawianym przypadku zwiększona liczba klientów to „ruch w interesie” Jak zwiększają ruch duże sklepy. Reklamują parę tanich produktów mając w sprzedaży tysiące innych. Wiadomo….”reklama jest dźwignią handlu” Jeszcze nie tak dawno „promocja” była „dźwignią” wspomagającą sprzedaż. Obecnie konsumenci już wiedzą, że jest to promocja produktu i nie musi to być związane z obniżką ceny towaru.

Reklama zewnętrzna sklepu

 

reklama na zewnętrz sklepuIdąc ulicą widzimy przeróżne reklamy zawieszone na fasadzie budynków. Niektóre przyciągają naszą uwagę a inne niestety…świadczą nie tylko o zasobności portfela osoby prowadzącej biznes, ale również i jego podejściu do klienta. Widzimy i oceniamy. „Ten to nawet nie ma pieniędzy na porządną reklamę. Widocznie biznes mu nie idzie” Czy zajrzymy do takiego sklepu lub punktu usługowego? Nie! Ponieważ wolimy otaczać się ludzi sukcesu. To do nich lgniemy podświadomie. Dzieje się tak zawsze niemniej jednak najważniejszą rzeczą jest to, aby wisząca reklama zaprowadziła nas do miejsca w którym możemy wejść do środka. Widząc przepiękną reklamę powyżej linii wzroku spoglądamy niżej, aby znaleźć wejście do sklepu, które nas zaintrygowało lub takiego, którego w tym momencie szukaliśmy.

 

reklama zewnętrzna sklepuPozwalając klientowi na zawahanie, rozglądanie się po ulicy w celu zlokalizowania lokalu, sklepu, punktu usługowego to strata klienta. Jego rozdrażnienie przełoży się później, na chęć i ilość kupionego towaru. Zdjęcia powyżej przedstawiają przykład pozytywnego zastosowania reklamy zewnętrznej. Reklama sklepowa jest widoczna z daleka i prowadzi nas do wejścia. Oczywiście nie oznacza to, że każdy powinien mieć reklamę o takim kształcie lub takich samych barwach. Określają to zasady feng shui, które wyznaczają kształt lub możliwość zastosowania odpowiednich kolorów w zależności od miejsca w którym znajduje się sklep lub jakikolwiek punkt usługowy. Niektóre miejsca uznajemy podświadomie za przyjazne, ponieważ znajdują się w miejscu w którym dana działalność gospodarcza powinna być prowadzona. Pralnia, która jest domeną wody nie pasuje w miejscu zlokalizowanym na południu, ponieważ jest to żywioł ognia. Piekarnia, która tryska ogniem zlokalizowana w części północnej nie jest wskazana, ponieważ jest to miejsce w którym znajduje się energia wody. Niestety! Nieodpowiednia lokalizacja „biznesu” przyczynić się może do braku powodzenia. Proszę zauważyć, że budynki banków są ciemnoniebieskie lub czarne. Kolor a w tym przypadku żywioł wody wpływa pozytywnie na przepływ pieniędzy. Charakter prowadzonej działalności powinien być spójny z miejscem w którym go prowadzimy. Odpowiednia lokalizacja wpływa zawsze pozytywnie na kondycję finansową działalności, jaką prowadzimy. Przy nieodpowiedniej lokalizacji dokonujemy zmian, wewnątrz lecz nie po to, aby zmienić na siłę charakter danej przestrzeni, lecz skorzystać chociażby z minimum możliwości, jakie ona nam oferuje.

Wejście do sklepu

 

wejście do sklepuKażdy sklep posiada wejście główne, poprzez które „wpływają” do jego wnętrza „pieniądze” Napisałem w cudzysłowu, ponieważ pieniądze to nic innego jak nasi klienci, którzy dokonując zakupu dokonują wymiany energetycznej. Coś za coś. Tak, tylko jak przekonać klienta, aby wszedł do środka. Skorzystał z możliwości zakupu produktów, których jest pełno w innych sklepach. Otóż musimy zaprosić go do wnętrza a można to zrobić poprzez wyeksponowanie głównego wejścia, które będzie wskazywało na to, że mamy do czynienia z czymś nietypowym. Całkiem innym sklepem niż typowe stoiska sprzedażowe. Nakład pracy oraz wydatki zwrócą się zawsze z nawiązką, ponieważ każdy z nas lubi przebywać, przychodzić, odwiedzać nietypowe i ładne miejsca.

 

dobre wejście do sklepuBudując swoją markę musimy dać znać (pokazać) że to co oferujemy innym mimo posiadania takich samych produktów ma inne znaczenie dla nas samych. Okaże się, że sklep z typową odzieżą, lecz o innym wyglądzie zewnętrznym jak i wewnętrznym posiada większe dochody niż podobny, lecz o typowym wystroju. Dlaczego? Przecież sami wolicie dokonywać zakupów w sklepie w którym czujecie się dobrze. Wracacie do niego i rozmawiacie o nim z kolegami, koleżankami. Roznosicie w ten sposób dobre wiadomości o tym sklepie pomnażając w ten sposób dochody właściciela. Wejście do sklepu pochłania również wraz z wchodzącymi klientami wszystko to, co znajduje się na zewnątrz. Przed sklepem. Dlatego często można spotkać rosnące w doniczkach tuje lub inne elementy dekoracyjne, które mają podkreślić w oczach klienta wartość danego miejsca.

architektura wejścia

Architektura wejścia oraz odpowiednio osadzone drzwi wejściowe zgodne z szczęśliwym kierunkiem właściciela mogą przyczynić się do pomnożenia majątku lub nieodpowiednie do jego porażki. Spotkać można miejsca w których często zmieniają się właściciele wynajmujący przestrzeń na własną działalność gospodarczą. Niektórzy takie miejsca uważają za przeklęte obłożone klątwą. Okazać się może, że nie chodzi tutaj o żadną klątwę, lecz miejsce to powinno być przeznaczone na działalność o innym profilu. Musimy zdać sobie sprawę, że każda przestrzeń posiada własny, indywidualny charakter i jest to związane z miejscem oraz układem wnętrza. Podkreślając wizualnie wejście do sklepu podkreślamy wartość sklepu oraz towaru, jaki się w nim znajduje.

drzwi frontowe sklepuZastosowane w aranżacji wnętrz dodatki architektoniczne powinny współgrać z miejscem w którym znajduje się twoja działalność. Widoczne na zdjęciu kolumny podkreślają wejście do sklepu. Są filarem podtrzymującym firmę, której nazwa znajduje się nad kolumnami. Wejście zaprasza nas do środka „mówiąc” nam z jaką firmą mamy do czynienia a kryształy użyte do dekoracji wskazują co możemy w tym sklepie kupić. Możliwości każdego z nas wzrastają zawsze, gdy będziemy chcemy z nich skorzystać. Odwrócą się od nas, gdy będziemy na siłę chcieli je wykorzystać.

autor mirosław mazurAutor . Zdjęcia prezentowane w publikacji zostały wykonane przez autora i są jego własnością. Kopiowanie lub powielanie zdjęć oraz treści bez zgody Mirosława Mazura jest zabronione.  Zapisy na konsultacje feng shui przyjmuje dział przyjmowania zamówień. Zapoznaj się, na czym polega konsultacja feng shui i wybierz dla siebie odpowiednią.