Pages Navigation Menu

Serwis feng shui przedstawia artykuły, porady tworzone dla osób, które chcą zapoznać się z chińską geomancją. Podstawami feng shui w biznesie lub tworzeniu zdrowej przestrzeni domu, mieszkania. Niektóre porady, przemyślenia różnią się od ścisłych zasad przedstawianych w książkach niemniej jednak należy zdać sobie sprawę z faktu, iż mieszkamy w Polsce. Kraju, który znajduje się na tej samej kuli ziemskiemu, co Chiny niemniej jednak na innej szerokości i długości geograficznej. Należy wziąć to pod rozwagę, ponieważ każde miejsce posiada swoje własne, odmienne od innych oddziaływanie, które buduje klimat, charakter mieszkańców. Autorem serwisu jest Mirosław Mazur

Zasady feng shui względem pokoi

Według zasad Feng Shui najbliżej kuchni powinna się znajdować jadalnia. Przecież to oczywiste powiedzą niektórzy. Kiedyś i mnie się tak wydawało, lecz podczas konsultacji feng shui przekonałem się, że to, co oczywiste takie być nie musi. Zgodnie z teoria pięciu żywiołów kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu a feng shui określa ją jako żywioł ognia. Dlatego też łazienka czy ubikacja burzy jej harmonię. Zasady feng shui względem pokoi są proste i zrozumiałe, lecz najrzadziej stosowane w mieszkaniach znajdujących się w bloku.

Najczęściej jest tak, że koło kuchni znajduje się łazienka. Nie ma się, co dziwić, że mogą występować choroby i złe samopoczucie mieszkańców. Także takie ustawianie kuchni względem łazienki posiada decydujący wpływ na kondycję finansowa mieszkańców. Niestety w sensie negatywnym. Są to dwa żywioły (łazienka żywioł wody), które wzajemnie się zwalczają. Dlatego tam sztuka Feng shui lokalizuje wszystkie kłótnie małżeńskie i sprzeczki rodzinne. Według intuicyjnego feng shui, aby taką dramatyczną sytuację zażegnać (walkę dwóch żywiołów) należy zawiesić kryształową kulę pomiędzy kuchnią a łazienką. Kulka kryształowa posiada energię żywiołu ziemi. Ziemia ta ma rozdzielić swoją energią żywioł wody i ognia. Tyle teorii, bo w praktyce okazuje się wielce nieskuteczne. Oczywiście, w feng shui występują różne przedmioty nawet codziennego użytku nazywane remediami, lecz stosuje się je jako środek doraźnej pomocy. Po to, aby mieć czas do usunięcia prawdziwej przyczyny problemów. Oczywiście istnieją środki do tego, aby takie zagrożenie wyeliminować, lecz nie sposób ich opisać. Zależy to od kierunku wejścia do domu czy mieszkania i takowego usytuowania kuchni a także kierunków korzystnych i pecha właściciela i jego liczby kua. Byłaby to zbyt długa literatura. Prawdę mówiąc lepiej jest stosować zasady feng shui względem pokoi niż później wieszać różne remedia do uzyskania stanu określanego przez feng shui harmonią. Najgorzej jest jednak, gdy łazienka mieści się w centralnej części domu odpowiedzialnej za zdrowie a także wywiera negatywny wpływ na wszystkie aspekty twojego życia.

Zasady feng shui mówią jasno i otwarcie. Znaleźć inne miejsce na łazienkę. Nic nie da okładanie takiego pomieszczenia lustrami lub stosowanie jakichkolwiek remediów. Niestety przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne, lecz wydatki na leczenie lub niepowodzenia w życiu wywołane przez tą negatywną lokalizację będą droższe.

Zasady feng shui względem pokoi oraz pomieszczenia znajdującego się najbliżej wejścia.

  • Najlepiej, gdy pierwszym pomieszczeniem, na które pada nasz wzrok zaraz po wejściu do mieszkania będzie pokój dzienny. To pozwoli nam szybko się zrelaksować i rozluźnić. Tutaj jedna uwaga! Gdy wejdziemy do pokoju dziennego to łóżko nie może być pierwszym elementem, który zobaczymy. Senność i niechęć do zrobienia czegokolwiek w mieszkaniu może być spowodowany takim widokiem. Najczęściej ma to miejsce w mieszkaniach w bloku. Gdy zamiast łóżka widzimy fotele lub ławę z miejscami do siedzenia sprzyja to kontaktom towarzyskim.
  • Widok pracowni z wejścia do domu lub jakiegokolwiek pomieszczenia do pracy może pobudzać do pracy, lecz nie sprzyja wypoczynkowi. Dlatego zastanówcie się nad tym czy mieszkanie jest miejscem do pracy czy wypoczynku. Gdy ktoś prowadzi swoją działalność gospodarczą w domu to takie usytuowanie pokoju względem drzwi jest jak najbardziej wskazane, lecz nie będzie mógł pogodzić pracy z życiem rodzinnym. Dlatego też stosując się do mądrości sztuki feng shui drzwi do takiego pokoju powinny być zawsze zamknięte. Proste i tanie są automaty do zamykania. Dzięki temu będziecie mogli sami decydować, kiedy macie czas wolny.
  • Gdy najbliżej wejścia będzie kuchnia wasze życie może być zdominowane przez chęć do jedzenia. To może prowadzić nawet do przejadania się i tycia zwłaszcza u dzieci. Gdy goście wchodzący do twojego mieszkania będą widzieli od razu kuchnię to może to doprowadzić do takiej sytuacji, że bardziej będą zainteresowani jedzeniem niż jakimikolwiek pogaduszkami.
  • Widok łazienki wpłynąć może negatywnie na wasze zdrowie i sytuację finansową. W łazience znajduje się negatywna i brudna energia. Ona to łączy się ze świeżą napływającą przez drzwi i rozprowadzana jest po wszystkich pomieszczeniach. Pieniądze i wszelkie możliwości będą spłukiwane i odprowadzane z domu. Niestety w mieszkaniach znajdujących się w bloku taka sytuacja jest nagminna. Dlatego w takich mieszkaniach na przedpokój należy zwrócić szczególna uwagę, bo inaczej mieszkanie stanie się portfelem bez dna.
  • Gdy pierwszym pomieszczeniem, które zobaczycie będzie sypialnia to sytuacja taka może być powodem chronicznego zmęczenia. Natychmiast po powrocie do domu ogarnie was senność.

Bardzo często zapominamy budując swój dom że dobre feng shui domu budowane jest od podstaw na samym początku jego projektowania. Tak samo jak swoje życie które kreuje już na samym początku podejmując decyzję kim chcemy być i co robić wybierając szkołę w której będziemy się uczył zawodu.

Krytyka w stosunku do feng shui bierze się z stąd, że człowiek nauczył się pewnego postępowania wobec przestrzeni, w której żyje i funkcjonuje tak od lat. Gdyby chciał zastosować zasady feng shui wobec niej i swojego życia musiałby nauczyć się wszystkiego od nowa. Budować inaczej, lecz tworząc w ten sposób przestrzeń dla siebie a nie tylko na sprzedaż. A tego by nikt nie chciał. Wraca jednak do feng shui w chwili zagrożenia lub kryzysu finansowego po pomoc, lecz czasami jest już za późno.

Autor: Mirosław Mazur